Digital Core Design

The Power of Intellectual Property

D32PRO, pierwszy polski procesor 32-bitowySep 10th, 2015

Digital Core Design Sp. z o.o. Sp. k. zaprezentowała pierwszy polski procesor 32-bitowy - D32PRO. Pomimo prób podejmowanych jeszcze w czasach PRL czy też w ostatnich latach przy modyfikacjach architektury ARM, żadna firma lub instytucja w naszym kraju nie stworzyła od podstaw procesora 32-bitowego. D32PRO to autorska konstrukcja inżynierów DCD, którzy bazując na kilkunastu latach doświadczenia oraz rozwiązaniach wykorzystanych w najszybszym na świecie procesorze przemysłowym 8051, stworzyli od podstaw układ, który można wykorzystać w praktycznie każdej dziedzinie elektroniki. Począwszy od Internet of Things czy Bluetooth Low Energy na Werabales skończywszy.

D32PRO to pierwszy polski procesor 32-bitowy. Opracowała go firma Digital Core Design z Bytomia, która nieprzerwanie od 1999 roku zajmuje się projektowaniem innowacyjnych układów scalonych. Autorska architektura zgodna z RISC pozwala na pełną skalowalność najnowszego procesora DCD – W zależności od potrzeb danego projektu, nasz układ może osiągać taką wydajność, jak odpowiednie układy ARM Cortex od M0 do M3 – podkreśla Tomasz Krzyżak, współzałożyciel, wiceprezes zarządu DCD
D32PRO jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że każdy inżynier może dostosować rozwiązanie do potrzeb swojego projektu. W efekcie bytomski procesor może zajmować małą powierzchnię, zapewniając tym samym minimalne zużycie energii lub też oferować maksymalną wydajność i bogate peryferia jak USB, UART czy Ethernet.
D32PRO jest procesorem typu deeply embedded, oferowanym w modelu royalty free. Dzięki temu firmy korzystające z rozwiązania DCD nie muszą płacić opłat licencyjnych od każdej wyprodukowanej sztuki procesora. – Nowoczesna architektura 32-bitowa i przyjazny model licencjonowania D32PRO jest bardziej efektywny cenowo, a przez to bardziej osiągalny, nawet przy niewielkich wolumenach produkcji – dodaje Krzyżak.
D32PRO posiada zintegrowany koprocesor zmiennoprzecinkowy (Floating Point Coprocessor) oraz  bogaty zestaw peryferiów jak np. USB, Ethernet, I2C, SPI, UART, CAN, LIN, RTC, HDLC, Smart Card etc. Dzięki temu D32PRO stanowi atrakcyjną alternatywę dla dobrze znanych układów z rodziny ARM Cortex M0/M0+/M1/M3, jak też i innych procesorów 32-bitowych oferowanych na rynku IP Core.
Wreszcie na koniec nie sposób nie wspomnieć o debuggerze i bootloaderze, które wydatnie zwiększają komfort pracy z procesorem. Podobnie jak w przypadku IP Core DCD z rodziny 8051, które posiadają podobne rozwiązanie, tak też i D32PRO posiada wbudowany debugger sprzętowy DoCDTM (DCD’s on Chip Debugger), który gwarantuje pełną kontrolę procesora z poziomu Eclipse (kompletny system do debuggowania Eclipse, GCC =>USB 2.0 cable => D32PRO).

More information: http://dcd.pl/ipcore/1135/d32pro-fully-scalable-and-royalty-free-32-bit/